FR (Face Recognition) – identyfikacja twarzy

FR (Face Recognition) – identyfikacja twarzy

Face Recognition to nowoczesny system, pozwalający identyfikować twarze osób, zarejestrowane przez kamery monitoringu. Po przesłaniu nagranego obrazu do bazy danych, system przypisuje wizerunek do konkretnej osoby (o której informacje zostały wcześniej zapisane w systemie).

W jaki sposób można wykorzystać ten rodzaj technologii? Czy jest to bezpieczne dla społeczeństwa? W poniższym artykule przeczytacie nieco więcej na temat technologii FR.

FR – szybka identyfikacja twarzy dla większego bezpieczeństwa

System identyfikacji twarzy jest jedną z wielu stosowanych współcześnie biometrycznych metod rozpoznawania tożsamości. Ma on jednak tę przewagę nad np. badaniem linii papilarnych czy cech tęczówki, że można go zastosować bez świadomości osoby badanej. Jest to niezwykle istotne w przypadku poszukiwania osób stanowiących zagrożenie.

Technologia FR okazuje się skuteczna w działaniach policyjnych. Pozwala ona na wyłonienie, nawet spośród tłumu, osoby podejrzanej o popełnienie przestępstwa. System identyfikacji twarzy znajduje również zastosowanie w dużych przedsiębiorstwach. Pomaga kontrolować przemieszczanie się pracowników na terenie firmy.

Identyfikacja twarzy dla usprawnienia kontroli w miejscach publicznych

System FR pomaga usprawnić pracę w miejscach użyteczności publicznej. Zastosowanie technologii identyfikacji twarzy sprawdzi się wszędzie tam, gdzie konieczna jest kontrola dużej ilości osób. Odprawy i kontrole pasażerów na lotniskach przebiegną znacznie szybciej bez konieczności sprawdzania dokumentów. Rozpoznawanie twarzy poprawi także procesy bezpieczeństwa podczas imprez masowych. Miejsca takie, jak przejścia graniczne czy stacje kolejowe staną się znacznie bardziej przyjazne dla społeczeństwa.

Technologia FR skraca czas kontroli, nie zmniejszając jednocześnie bezpieczeństwa obywateli. Przeciwnie, umożliwia łatwiejszą i szybszą identyfikację osób stanowiących potencjalne zagrożenie.

System FR – czy należy się go obawiać?

Pojawienie się w codziennym życiu nowoczesnych, nieznanych nam dotąd technologii, często budzi mieszane uczucia. Czy korzystanie z systemów FR nie stanowi prostej drogi do pełnej inwigilacji społeczeństwa? Nie brakuje instytucji, które próbują wykorzystać możliwości współczesnej techniki do nieuczciwych celów. Identyfikacja twarzy może posłużyć do nadmiernej kontroli, a nawet łamania praw obywatelskich. Biorąc jednak pod uwagę korzyści, płynące z zastosowania tej technologii w wielu dziedzinach życia społecznego, warto zgodzić się na to ryzyko.

KALKULATOR
ODPISU PFRON
Impuls Security Polska