Praca w ochronie – gdzie szukać?
Można śmiało stwierdzić, że nie brakuje ofert pracy dla pracowników ochrony. W przeważającej części są to jednak typowe ogłoszenia skierowane do tak zwanych stróżów nocnych lub osób pilnujących porządku, np. w centrum handlowym. Aby znaleźć pracę jako licencjonowany pracownik ochrony, należy między innymi dysponować odpowiednimi uprawnieniami. Jakie wymogi jeszcze trzeba spełnić? Jak zdobyć pracę jako ochroniarz?
Kim jest ochroniarz?
Jest to osoba zajmująca się ochroną mienia oraz osób. Nie da się jednak ukryć, że zakres jej obowiązków może być zróżnicowany, w zależności od tego, przez jaką organizację lub zakład pracy jest zatrudniana.
Nielicencjonowanym pracownikiem ochrony może być w zasadzie każda osoba, która ukończyła pełnoletność oraz nigdy nie była karana. Dalsze wymagania uzależnione są już bezpośrednio od pracodawców.
Licencjonowany pracownik ochrony musi natomiast spełnić szereg wymagań, zanim zacznie ubiegać się o tę pracę. Przede wszystkim musi zostać wpisany na listę kwalifikowanych pracowników ochrony. Nie da się ukryć, że to rozwiązanie pozwoli mu w przyszłości zarabiać nieco lepiej, a także otrzymać z pewnością atrakcyjną ofertę pracy.
Jak zostać licencjonowanym ochroniarzem?
Osoby ubiegające się o licencję ochroniarską muszą ukończyć szkołę kierunkową lub też kurs kwalifikowanego pracownika ochrony. Co więcej, niektóre firmy przeprowadzają również szkolenia wewnętrzne, tak zwane przygotowawcze, które trwają od 2 tygodni do 5 miesięcy.
Wymagania do uzyskania licencji ochroniarskiej 1-go stopnia
Poniżej przedstawiamy wymagania, jakie musi spełnić osoba, która stara się o licencję ochroniarską 1-go stopnia, jednak nie ukończyła szkoły kierunkowej uprawniającej jej do tego zawodu. Koniecznie trzeba:
- Mieć 21 lat,
- Być obywatelem UE lub krajów EOG,
- Mieć wykształcenie min. podstawowe,
- Mieć pełną zdolność do czynności prawnych,
- Nie być skazanym za umyślne przestępstwo,
- Mieć uregulowany stosunek ze służbą wojskową,
- Dysponować pozytywną opinią komendanta policji, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania,
- Dysponować pozytywną opinią lekarską,
- Mieć ukończony kurs na licencję ochroniarską 1-go stopnia i zdać egzamin.
Warto zaznaczyć, że licencja 1-go stopnia uprawnia, do między innymi wykonywania zadań związanych z obsługą alarmów, czy do wyjazdów interwencyjnych do obiektów strzeżonych. Pracownik ochrony może także użyć broni palnej.
Licencja ochroniarska 2-go stopnia
Aby móc uzyskać licencję 2-go stopnia należy spełnić wszystkie powyższe wymagania. Ponadto konieczne jest również ukończenie kursu na licencję ochroniarską 2-go stopnia i zdanie egzaminu. Dodatkowo trzeba mieć co najmniej wykształcenie średnie. Drugi stopień uprawnia pracowników, między innymi do opracowywania planów ochrony.
Gdzie szukać pracy jako pracownik ochrony?
Każdy, kto chce szukać pracy w ochronie, może zdecydować się na kilka opcji. Przede wszystkim warto:
- Sprawdzać ogłoszenia o pracę na portalach internetowych,
- Przeszukać informacje zawarte w wyszukiwarce internetowej,
- Sprawdzić ogłoszenia firm ochroniarskich w swoim mieście,
- Sprawdzić ogłoszenia na grupach zakładanych w Social Mediach,
- Sprawdzić Centralną Bazę Ofert Pracy,
- Sprawdzić ofertę agencji prac tymczasowych,
- Zapytać znajomych, którzy, np. pracują na tym stanowisku.
Aby móc otrzymać pracę w ochronie na stanowisku ochroniarza, warto przejrzeć ogłoszenia umieszczane na różnych portalach oraz bezpośrednio w internecie. Można również spróbować znaleźć zatrudnienie poprzez agencję pracy tymczasowej lub z polecenia. Osoby, które chcą starać się o pracę ochroniarza licencjonowanego, najpierw muszą zdobyć jednak wymagane uprawnienia.