Ochrona obiektów od A do Z. Poradnik przedsiębiorcy
Dobrze sporządzony plan ochrony obiektu będzie odzwierciedlać całą koncepcję zabezpieczenia danego obszaru wokół budynku. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że każdy przedsiębiorca musi przedsięwziąć odpowiednie kroki po to, aby móc zabezpieczyć w pełni swój teren. Nie istnieje jeden uniwersalny plan ochrony, ponieważ trzeba wziąć pod uwagę nie tylko przepisy prawa, ale także indywidualną charakterystykę danego terenu wokół obiektu.
Ochrona obiektu
Ochrona obiektu obejmuje zbiór różnorodnych działań, które ostatecznie mają zapewnić bezpieczeństwo osobom znajdującym się na danym terenie, ale także wartościowym przedmiotom. Odpowiednio przygotowany plan takiej ochrony ochrony jest dokumentem, w którym określa się rodzaj oraz zakres zabezpieczenia danego budynku. Może on być sporządzony wyłącznie przez wykwalifikowanego pracownika ochrony, dlatego, w tym celu należy nawiązać współpracę z polecaną firmą ochroniarską.
Jaki jest cel sporządzania planu ochrony obiektów?
Gotowy plan ochrony obiektu ma przede wszystkim gwarantować bezpieczeństwo i ochronę przed niedozwolonymi działaniami, na przykład przestępstwami, wykroczeniami, wejściem na dany teren osób nieuprawnionych. Co istotne, dokładnie sporządzony plan ochrony obiektu musi także dotyczyć zagrożeń zewnętrznych, związanych z siłami przyrody: powodziami, pożarami, silnymi wiatrami. Warto również zdawać sobie sprawę z tego, że w zakres zabezpieczenia danego przedsiębiorstwa wchodzi też ochrona przed niewłaściwym zachowaniem i postępowaniem pracowników, np. przed nieprzestrzeganiem przez nich zasad BHP.
Co powinien zawierać gotowy plan ochrony przedsiębiorstwa?
•Dokładną charakterystykę obiektu,
•Analizę potencjalnych zagrożeń oraz przedstawienie aktualnego stanu bezpieczeństwa,
•Dane, które określają rodzaje zabezpieczeń technicznych,
•Zasady, przedstawiające sposób ochrony obiektu.
Ochrona obiektów – rodzaje
Jeśli prowadzisz firmę i chcesz zapewnić ochronę swojemu obiektowi, możesz zdecydować się na kilka rodzajów zabezpieczenia terenu wokół budynków, między innymi na:
•Ochronę fizyczną obiektów – wynajem specjalistycznej agencji ochrony, która oddeleguje swój personel do ochrony Twojego obiektu. Warto zdecydować się na usługi profesjonalnej agencji, która oprócz ochrony fizycznej oferuje również wsparcie przy wykorzystaniu systemu zabezpieczeń i nadzoru Active Guard. Dzięki temu masz pewność, że ochrona będzie skuteczna.
•Monitoring – warto zdecydować się na montaż systemu alarmowego, rozszerzonego o tak zwanym monitoring wizyjny firmy. Pracownicy agencji ochrony ulokują kamery w newralgicznych miejscach wokół danego obiektu. Te systemy monitorujące montuje się najczęściej w firmach i przedsiębiorstwach o profilu przemysłowym, produkcyjnym lub usługowym. Zapis z kamer umożliwia przejrzenie nagrania w celu dokonania analizy sytuacji, na przykład w przypadku wystąpienia niepożądanego zdarzenia.
•Systemy alarmowe, kamery, telewizja przemysłowa – są to jedne z podstawowych i niedrogich form zabezpieczeń budynków. Wykorzystuje się je do ochrony zarówno mniejszych, jak i większych obiektów. Specjalistyczna agencja ochrony z pewnością zaprojektuje indywidualne rozwiązanie tak, aby koszty zabezpieczenia były współmierne do istniejących zagrożeń.
Ochrona obiektu składa się z wielu działań, których celem jest odpowiednie i skuteczne zabezpieczenie, między innymi terenu zlokalizowanego wokół firmy. Warto zdecydować się na współpracę z profesjonalną firmą, której pracownicy dokonają, między innymi wstępnej analizy dotychczasowych zabezpieczeń, a także sporządzą odpowiedni plan ochrony obiektu. Można wyróżnić kilka form ochrony, najpopularniejszymi na pewno są: kamery monitorujące, monitoring wizyjny, telewizja przemysłowa oraz ochrona fizyczna.